[:pl]spotkanie biznesowe[:]

Zawarte w ramach rządowego programu „Polski Ład” propozycje dotyczące gruntownych zmian w systemie podatkowym od dłuższego czasu wzbudzają silne emocje – w szczególności wśród przedsiębiorców. Proponowane przepisy miałyby wchodzić w życie stopniowo, od początku 2022 roku. Opublikowany w lipcu projekt nie jest ostateczną wersją reformy, na taki dokument przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać. Aby jednak już teraz bezpiecznie zacząć przygotowywać się do zmian, warto dokonać wstępnej analizy możliwych rozwiązań podatkowo-prawnych dla prowadzeniu biznesu w następnych latach. Profesjonalną pomoc w tym zakresie zapewniają doradcy podatkowi.

Skorzystanie z usług doradcy podatkowego pozwala nie tylko na znalezienie najbardziej opłacalnych podatkowo form prawnych dla planowanej, czy prowadzonej aktywności gospodarczej, ale, co szczególnie istotne, umożliwia zminimalizowanie ryzyka podatkowego. Ryzyko takie wiąże się m.in. z wprowadzoną w 2016 roku do polskiego prawa generalną klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania (tzw. klauzula GAAR) a także szczególnymi klauzulami zawartymi w ustawach o CIT i PIT, dotyczącymi m.in. wniesienia aportów, czy wymiany udziałów. Systemowa wiedza z zakresu prawa podatkowego, ekonomii a także doświadczenie praktyczne doradcy w wielu przypadkach mogą pomóc w uniknięciu sankcji podatkowo-administracyjnych związanych z nadużyciami prawa.

Aby racjonalnie i bezpiecznie dostosować biznes do zmieniających się realiów prawa podatkowego należy mieć na względzie możliwość zastosowania przez organy skarbowe klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania. W pierwszej kolejności, klauzule dają administracji skarbowej możliwość wyeliminowania korzystnych podatkowo efektów czynności podatnika (np. zmiany sposobu rozliczania, czy formy prawnej prowadzenia działalności), jeżeli czynności te były sprzeczne z celem ustawy i miały charakter sztuczny (ich jedynym, czy głównym celem było uniknięcie, albo redukcja opodatkowania).

W takiej sytuacji organ może wymierzyć podatek w wysokości, która byłaby odpowiednia, gdyby podatnik nie dokonał czynności optymalizacyjnych, biorąc przy tym pod uwagę charakter działalności i przeznaczone jej przez ustawodawcę formy opodatkowania. Dodatkowo, niejako automatyczną konsekwencją zastosowania przez organ podatkowy ww. klauzuli będzie naliczenie odsetek za zwłokę od określonej zaległości podatkowej, a także wszczęcie postępowania karnoskarbowego. Wreszcie, organy podatkowe/skarbowe, w przypadku zastosowania zarówno generalnej, jak i szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, nakładają sankcję podatkową w wysokości od 10, do nawet 80% wartości osiągniętej „sztucznie” korzyści podatkowej. Podsumowując: nie do końca przemyślane zmiany, nawet mające na celu legalną optymalizację wysokości obciążeń podatkowych, czyli rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydające się być korzystne i racjonalne, może w praktyce narazić podatnika na duże kłopoty i straty finansowe.

Ze względu na skomplikowanie systemu prawno-podatkowego i występowanie w nim licznych „kruczków” (takich jak np. klauzule obejścia prawa), szczególnie w związku z planami wprowadzenia od 2022 r. zmian w przepisach podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii. Zapewni to Państwu najwyższy poziom bezpieczeństwa w relacjach z fiskusem i pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji mogących wiązać się z samodzielną interpretacją przepisów prawa podatkowego.